Pages Menu
Categories Menu

Paskelbta - 2014-01-03 | 0 komentarų

Tsaro bei V. Mendelejevo tankai

Tsaro bei V. Mendelejevo tankai

Žmonijos noras kurti kartais peržengia visas fantazijos ribas. Ne išimtis, kad šios ribos dažnai būna peržengiamos ir karyboje, kur eksperimentavimas ir fantazavimas technikos srityje, visais laikais buvo išties didelis. Tad šį kartą straipsnis apie keletą neįtikėtinų rusiškų tankų, kur taisyklė ar principas, „kuo didesnis, tuo geresnis“ išties atitiko tikrovę.

Pradėkime nuo to, jog 1911 m., rusas V. Mendelejevas (garsiojo mokslininko D.Mendelejevo sūnus) pateikė 170 tonų tanko projektą, kuris taip ir liko projektu „ant popieriaus“. Visgi, popieriuje tankas ne tik įspūdingai atrodė, bet ir buvo padarytas iš 150 mm storio plieno šarvų priekyje bei 120 mm šonuose, o apginkluotas 120 mm kalibro patranka. Visą šį svorį turėjo išjudinti 250 AG variklis, kurio būtų pakakę ir tam, kad tankas judėtų 24 km/h greičiu. Kaip tais laikais – neįtikėtini skaičiai.

V.Mendelejevo tankas dailininko akimis

V.Mendelejevo tankas dailininko akimis. Nuotrauka paimta iš čia: http://www.g1886.com/wp-content/uploads/2013/09/Mendeleev-Rybinsk-Super-Heavy.jpg

Pasak sumanytojo, tankas turėjo būti varomas benzininiu varikliu, kuris būtų montuojamas į tanko galą. Tuo tarpu pavarų dėžė turėjo turėti 4 pavaras važiuoti į priekį ir vieną atgal.

Viršuje esantis kulkosvaidininko bokštelis turėjo užtikrinti ugnį visais 3600, o sustiprintos plokštės svarbiausiuose taškuose – gerą apsaugą 8 asmenų tanko įgulai. Tačiau, kaip jau minėjau, tankas taip ir nebuvo sukurtas…

R.Mendelejevo tankas iš vidaus

R.Mendelejevo tankas iš vidaus. Nuotrauka paimta iš čia: http://www.g1886.com/wp-content/uploads/2013/09/Rybinsk-Super-Heavy-Tank.jpg

Praėjus šiek tiek laiko arba tiksliau 1914 m., kitas rusas – inžinierius Lebedenko, suprojektavo įdomų tanko variantą paremtą tuometinio dviračio išvaizda, kuris ilgainiui gavo „Tsaro tanko“ vardą mat palaiminimą gamybai bei patį gaminimą akylai sekė pats Rusijos caras. Ir nors tankas tikrai nebuvo panašus į šiuolaikinius jo ainius, bet bent jau buvo pagamintas realiai ir dar veikiantis.

Tsaro tankas. Nuotrauka paimta iš čia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tsar_tank.jpg

Tsaro tankas. Nuotrauka paimta iš čia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tsar_tank.jpg

Šio monstro priekiniai ratai buvo net 9 m aukščio (visas aukštis – 12 m), o mažesnysis ratas, skirtas vairuoti, buvo 1,5 m aukščio. Galutinis tanko aukštis, ilgis bei plotis buvo išvis įspūdingi – 12, 17,8 ir 9 m. Buvo siekiama, kad šis tankas turėtų du bokštelius su pabūklu ir kulkosvaidžiais. Visam tankui valdyti būtų reikėję 10 žmonių įgulos.

Pati mašina, pasak sumanytojo, turėjo važiuoti 17 km/h greičiu, tačiau per bandymus tepasiekdavo 8 km/h greitį. Svoris šio monstro taip pat buvo nemažas – 40 tonų, o baigtas jis turėjo sverti 60 tonų.  Beje, tokie dideli priekiniai ratai buvo sugalvoti ne veltui. Mat buvo ieškoma būdų, kaip pervažiuoti fronto linijose esančius apkasus, gilias tranšėjas. Tokie ratai, kaip tik turėjo užtikrinti gerą pravažumą.

Šiuos didelius ratus turėjo varyti 2 (du), 240 AG varikliai. Sumanymas gal ir geras, bet buvo pamirštas vienas esminis dalykas – tanko dydis. Būtent jis turėjo iš tolo priešams pranešti, kad link jų juda „Tsaras“. Tinkamai nukreipta artilerijos užtveriamoji ugnis, manytume, turėjo gana greitai neutralizuoti šią mašiną.

Tsaro tanko pjūviai. Nuotrauka paimta iš čia: http://www.g1886.com/wp-content/uploads/2013/05/tsartanktrio.jpg

Tsaro tanko pjūviai. Nuotrauka paimta iš čia: http://www.g1886.com/wp-content/uploads/2013/05/tsartanktrio.jpg

Galiausiai bandymuose išaiškėjo ir tai, kad tanko mažieji ratai nelabai atlaiko tanko svorį. Būtent vieno tokio važiavimo metu jie lūžo ir tankas įstrigo klampynėje iš kurios taip niekas ir nesugebėjo jo ištraukti, kol 1923 metais šį kūrinį supjaustė į metalo laužą.

Įdomumo dėlei, reikia pasakyti, kad sklando gandai, jog iš viso buvo pagaminti net trys vienetai šių tankų. Tačiau, kitų tankų likimas taip ir nėra aiškus jei iš viso jie kada nors egzistavo.

Šaltiniai: http://www.g1886.com/netopyr-three-wheel-tsar-tank/

http://en.wikipedia.org/wiki/Tsar_Tank

https://web.archive.org/web/20080709014139/http://www.landships.freeservers.com/lebedenko_info.htm

http://www.g1886.com/mendeleev-rybinsk-heavy-tank/

Viršelio nuotrauka paimta iš čia

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *