Pages Menu
Categories Menu

Paskelbta - 2014-02-12 | 2 komentarai

Povandeniniai laivai – muziejų eksponatai

Povandeniniai laivai – muziejų eksponatai

Labai trumpai, bet užtat labai įdomiai apie neįprastus muziejus, kurie įrengti povandeniniuose laivuose, tarp kurių esą ir branduolinis.

Ukrainoje, šalia Sevastopolio, planuojama įrengti muziejų povandeniniame laive. Tai būtų neįprastas povandeninis laivas, o 1905 metais pastatytas ir dar Rusijos carinei armijai tarnavęs laivas „Skat“.

954_955.jpg&a=c&h=428&w=640

Dalis povandeninių laivų baigę plaukioti tampa muziejais

Ar 1919 metais paskandintas „Skat“ laivas taps muziejumi, dar klausimas. Pirmiausia jį reikia iškelti. „Skat“ povandeninis laivas guli Juodojoje jūroje 76 metrų gylyje. Jis yra gerai išsilaikęs – guli dugne su ginkluote, šaudmenimis ir asmeniniais povandeninio laivo jūrininkų daiktais. Todėl Ukrainos povandeninės archeologijos institutas ir nusprendė istorinė vertybę turintį laivą iškelti ir paversti muziejumi.

Pagal dydį šis povandeninis laivas būtų panašus į Švedijos Geteborgo mieste esantį eksponatą. Tarp kitų didelių laivų Geteborgo jūriniame muziejuje stovi buvęs Švedijos karinių pajėgų 69 metrų ilgio povandeninis laivas „Nordkaparen“. Jis Švedijos laivyne tarnavo nuo 1962 iki 1983 metų. Šis laivas įdomus tuo, kad jame kaip muziejaus eksponatai pristatytos povandeninio laivo jūrininkus vaizduojančios vaškinės figūros. Povandeniniuose laivuose, kur mažai vietos, jūrininkai buvo smulkučiai, nedidelio ūgio.

Jūrininkų vaškinės figūros švedų povandeniniame laive muziejuje „Nordkaparen“.

Jūrininkų vaškinės figūros švedų povandeniniame laive muziejuje „Nordkaparen“.

Arčiausiai Lietuvos povandeninis laivas – muziejus yra Kaliningrado pasaulinio vandenyno muziejuje. Čia pristatytas 91 metro ilgio povandeninis laivas „B-413“. 1968 metais statytas povandeninis laivas plaukiojo Šiaurės ir Baltijos jūrose. Jo įgulą sudarė 80 žmonių. Muziejaus vertybe jis tapo 2000 metais.

Povandeninis laivas Kaliningrado pasaulio jūrų muziejuje.

Povandeninis laivas Kaliningrado pasaulio jūrų muziejuje.

Tai yra tipinis sovietinis povandeninis laivas, kokiais buvo plaukiojama iki vadinamojo atominių povandeninių laivų periodo. Šiuo metu Rusija naudojasi apie 40 atominių povandeninių laivų, tačiau nė vienas iš jų taip ir netapo muziejumi.

Iš viso pasaulyje tik Rusija, JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Kinija. Indija ir Brazilija naudojasi atominiais povandeniniais laivais. Daugiausiai – per 70 atominių povandeninių laivų turi JAV. Didžioji Britanija turi 11, Prancūzijos ginkluotę sudaro 10 atominių povandeninių laivų.

Šiuo metu pasaulyje yra vienintelis atominis povandeninis laivas muziejus. Tai prancūzų laivas „Le Redoutable“. 1967 metais pastatytas laivas iki 1992 metų plaukiojo ginkluotas šešiomis balistinėmis raketomis. Laivo įgulą sudarė 126 karo jūrininkai.

Atominiame povandeninis laivas „Le Redoutable“ yra Prancūzijos Šerbūro mieste sausame doke.

Atominiame povandeninis laivas „Le Redoutable“ yra Prancūzijos Šerbūro mieste sausame doke.

Muziejus, kuris pavadintas „Cite de la Mer“, povandeniniame atominiame laive „Le Redoutable“ yra Prancūzijos Šerbūro mieste. Jis atidarytas 2002 metais.

Už galimybę publikuoti šį straipsnį technikosistorija.lt svetainėje esu dėkingas straipsnio autoriui Vidmantui Matučiui. Ačiū Jums.

Šaltinis – http://www.albatrosas.lt

Viršelio nuotrauka paimta iš čia

2 Komentarai

  1. sužinojau įdomių dalykų, ačiū

    • Sužinosite ir daugiau 🙂 Ačiū, kad domitės ir skaitote.

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *