Pages Menu
Categories Menu

Paskelbta - 2014-05-11 | 0 komentarų

Modulis Kvant (II dalis)

Modulis Kvant (II dalis)

Tęsiame pasakojimą apie „Mir“ kosminę stotį…

Pirmą dalį galite rasti čia

1987-03-31 00:16:16 Grinvičo laiku, Baikonuro kosmodrome iš 200 – osios aikštelės 39 – ojo paleidimo įrenginio startavo raketa-nešėja „Proton-K“ („Протон-К“). Ši raketa į dirbtinio Žemės palydovo orbitą iškėlė transportinį modulinį eksperimentinį laivą ТКМ-Э (ТКМ-Э  – транспортный корабль модульный экспериментальный), oficialiai pavadintą kosminės stoties „Mir“ moduliu „Kvant“ („Квант“).

Laivas buvo sudarytas iš dviejų dalių: funkcinio tarnybinio bloko (ФСБ – функционально-служебного блока) 77КЭ Nr. 16601 ir mokslinės tikslinės paskirties eksperimentinio modulio (ЦМ-Э  – целевой модуль-экспериментальный) 37КЭ Nr.010. ТКМ-Э masė starto metu 22797 kg.

Funkcinis tarnybinis blokas buvo skirtas tik modulio „Kvant“ atskraidinimui prie kosminės stoties „Mir“ bazinio bloko ir sujungimui su juo. Funkciniame tarnybiniame bloke nebuvo numatytas kosmonautų lankymasis. Jis neturėjo net susijungimo įrenginio. Funkcinis tarnybinis blokas tvirtinosi prie modulio „Kvant“ (prie mokslinio tikslinės paskirties eksperimentinio modulio 37КЭ Nr.010) per tarpinę. Jis nuo modulio „Kvant“ buvo atskirtas suveikus sprogstamosioms spynoms. Funkciniame tarnybiniame modulyje buvo išmontuoti 4 žemo slėgio kuro bakai, o aukšto slėgio kuro bakai buvo užpildyti tik 60 procentų.

Modulis „Kvant“ buvo skirtas atlikti įvairius tyrimus, pirmoje eilėje neatmosferinės astronomijos. Modulio masė – 11050 kg, modulio korpuso ilgis – 5,8 m, didžiausias korpuso skersmuo – 4,15 m, hermetiško skyriaus tūris – 40 kubinių metrų. modulio naudingojo krovinio masė – 4,1 t, tame tarpe mokslinių prietaisų – 1,5t, įrengimų, praplečiančių kosminės stoties bazinio bloko galimybes, masė – 2,6 t.

Modulis „Kvant“ buvo sudarytas iš hermetiško laboratorinio skyriaus su perėjimų kamera ir nehermetiško mokslinės aparatūros skyriaus, išdėstyto aplink perėjimų kamerą. Laboratorinis skyrius ir perėjimų kamera buvo skirti modulio pagrindinių tarnybinių, eksperimentinių ir dalies mokslinių įrengimų išdėstymui, o taip pat aktyvaus ir pasyvaus susijungimo įrenginių prijungimui.

Laboratorinio skyriaus priekinėje dalyje buvo sumontuotas aktyvusis susijungimo įrenginys, kuriuo modulis „Kvant“ buvo prijungtas prie kosminės stoties bazinio bloko agregatų skyriaus. Modulio „Kvant“ vidaus apačioje („ant grindų“) buvo išdėstytas centrinis valdymo postas, astroorientacijos prietaisas, optinis viziris OD-5, fotografavimo kompleksas МКФ-6 ir infraraudonosios vertikalės jutiklis. Modulio viduje „lubose“ sumontuoti 6 girodinai. Pagal modulio „Kvant“ laboratorinio skyriaus šonus už dekoratyvinių plokščių išdėstyti borto kompiuterio blokai, aptarnavimo sistemų agregatai ir elektroforetinis įrenginys „Svetlana“ („Светлана“). laboratorinio skyriaus viduje buvo atgabenti kosminės stoties „Mir“ įrenginiai, tame tarpe ir dvi sekcijos (pilnas rinkinys) skrydžio metu suformuojamos trečiosios bazinio bloko saulės elementų baterijos.

Viduje perėjimų kameros buvo išsidėsčiusi šliužinė kamera su teleskopu „Glazar“ („Глазар“). Šliužinė kamera leisdavo išimti iš teleskopo prifotografuotas kasetes. Perėjimų kameros gale buvo pasyvusis susijungimo įrenginys transportiniams kosminiams laivams.
Mokslinių prietaisų skyriuje buvo išdėstytas mokslinės aparatūros „Rentgen“ („Рентген“) kompleksas (masė 800 kg). Jis skirtas astronominiams tyrinėjimams rentgeno spindulių srityje nuo 2 iki 800 keV. Kompleksą sudarė:
* kietojo rentgeninio spinduliavimo teleskopas-spektrometras „Pulsar“ („Пульсар“), pagamintas Sovietų Sąjungoje, su kosminės kilmės gama blyksnių detektoriumi;
* scinciliacinis ukštų energijų teleskopas-spektrometras HEXE, pagamintas VFR;
* teleskopas su šešėline kauke TTM/COM15, pagamintas Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduode, vaizdų gavimui rentgeno diapazone;
* dujų csinciliacinis proporcinis spektrometras „Siren-2″ („Сирень-2″), vadinamas dar 08PC, pagamintas EKA.

Kai orbitinis kompleksas „Mir“ būdavo inercinės orientacijos režime (kompleksą erdvėje orienduodavo girodinai, reikiamu momentu įsikišdavo ekipažas kompleksą (kosminę stotį) koreguodamas specialiu orientacijos prietaisu) vyko stebėjimai kompleksu „Rentgen“. Komplekso „Rentgen“ prietaisai buvo valdomi komandomis iš Žemės.

Be išvardintos aparatūros modulyje „Kvant“ buvo astrofizikos aparatūra „Rebina-2″ („Рябина-2″), inžektoriai plazmos „Arijel“ („Ариэль“) ir elektronų „Istočnik“ („Источник“) geografiniams tyrinėjimams atlikti, geofizikos aparatūra „Arfa-7″ („Арфа-7″) ir daviklis „Zond – Zariad“ („Зонд – Эаряд“), biotechnologiniai įrenginiai „Biokrist“ („Биокрист“), „Rekomb-K“ („Рекомб-К“), „Luč“ („Луч“), „Biokont“ („Биоконт“), „Biomagnistat“ („Биомагнистат“), techninė aparatūra „Volna-2A“ („Волна-2А“) ir „Indikator-E“ („Индикатор-Э“), eksperimentinis įrenginys „Skorost“ („Скорость“).

Modulio išorėje išdėstytos suartėjimo sistemos „Igla“ („Игла“) antenos, suartėjimo sistemos „Kurs“ („Курс“) antenos (tik iš perėjimų kameros pusės), žvaigždžių ir saulės jutiklis, radiotelemetrijos antenos, komandų radiolinijos antenos, rankenos įsitverti modulio paviršiuje, kai dirbama atviroje kosminėje erdvėje.

orb_mir_kvant

1. aktyvus susijungimo įrenginys;
2. sistemos „Igla“ („Игла“) antenos;
3. laboratorinis skyrius;
4. girodinai;
5. mokslinių prietaisų skyrius;
6. sistemos „Kurs“ („Курс“) antenos;
7. funkcinis – tarnybinis blokas;
8. pasyvus susijungimo įrenginys;
9. šliuzo kamera su ultravioletiniu teleskopu „Glazar“ („Глазар“);
10. pereinamoji kamera;
11. infraraudonosios vertikalės optinis blokas;
12. optinis taikiklis;
13. centrinis valdymo pultas;
14. sistemos „Igla“ antenos.

Mir-kvant Kvant-1_(1995-02-06)_cropped

Šaltinis: www.astronautika.lt (publikuota gavus autorių sutikimą).

Viršelio nuotrauka paimta iš http://upload.wikimedia.org

 

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *