Pages Menu
Categories Menu

Paskelbta - 2014-06-02 | 0 komentarų

Modulis Kvant-2 (III dalis)

Modulis Kvant-2 (III dalis)

Trečioji pasakojimo dalis apie „Mir“ kosminę stotį…

Kosminės stoties „Mir“ techninio aprūpinimo modulis „Kvant-2″ (77 KCД Nr.17101, ЦМ-Д; ЦМ-Д  – целевой модуль-дооснащения) startavo 1989-11-26 13:01:41 Grinvičo laiku Baikonuro kosmodrome iš 200 – osios aikštelės 39 – ojo paleidimo įrenginio. Šio modulio raketa-nešėja „Proton-K“ („Протон-К“). Modulį suprojektavo ir pagamino Valstybinis kosminis mokslinis-gamybinis M. V. Chruničevo vardo centras (ГКНПЦ имени М. В. Хруничева; Государственный космический научно-производственный центр имени М. В. Хруничева).

„Kvant-2″ buvo skirtas papildyti orbitinį kompleksą „Mir“ įrengimais, moksline aparatūra, o taip pat sudaryti kosmonautams specialias išėjimo į atvirąjį kosmosą sąlygas. „Kvant-2″ turėjo specialią išėjimo į atvirąją kosminę erdvę šliuzinę kamerą. Be to, modulio „Kvant-2″ viduje buvo gabenami į orbitinį kompleksą „Mir“ kroviniai. Kuras, kuris liko modulio bakuose po modulio susijungimo su orbitinio komplekso baziniu bloku, buvo panaudotas orbitinio komplekso orbitos korekcijoms ir jo orientacijų erdvėje pakeitimui.

Modulio „Kvant-2″ korpuso ilgis – 12,4 m, didžiausias korpuso skersmuo – 4,15 m, hermetiško korpuso tūris – 59 kubiniai metrai. Modulio „Kvant-2″ masė orbitoje, atskyrus raketos-nešėjos „Proton-K“ trečiąją pakopą, 19565 kg.

Modulio „Kvant-2″ konstrukcijos pagrindu buvo hermetiškas korpusas, susidedantis iš trijų skyrių:
* prietaisų-krovinių, kuriame buvo išdėstyta pagrindinė dalis prietaisų ir aptarnavimo sistemų agregatų, orbitinio komplekso papildomų įrengimų ir gabenami kroviniai;
* prietaisų-mokslinio, kur sutelkta mokslinė aparatūra;
* specialaus šliuzo su būtina įranga ir instrumentais, skirtais darbui atvirame kosmose.

Prietaisų-krovinių skyriuje už perėjimų liuko ant „grindų“ buvo modulio valdymo postas ir to posto operatoriaus darbo vieta, modulio borto komplekso valdymo sistemos aparatūra. Taliau prietaisų-krovinių skyriaus koridoriuje po „grindų“ panelėmis buvo išdėstytos vandens regeneravimo iš šlapimo ir iš kondensato sistemos, modulio burerio baterijos. Kairiajame borte iš karto už liuko buvo higienos sekcija su dušo kabina ir praustuvu. Dešiniajame borte buvo išdėstyti sistemos „Rodnik“ („Родник“) prietaisai, deguonies gavimo iš vandens elektrolizės būdu sistema „Elektron-V“ („Электрон-В“) ir biotechninis kompleksas „Inkubator-2″ („Инкубатор-2″).

Prietaisų-moksliniame skyriuje buvo išdėstyti išorinės pasukamosios platformos АСП-Г-М valdymo pultai, spektrų fotoaparatas МКФ-6МА, įrengimai, skirti pasiruošti darbui atviroje kosminėje erdvėje. Specialaus šliuzo skyriuje buvo skraidanti kosmonauto kėdė (priemonė kosmonautui judėti atvirame kosmose), buvo saugomi du skafandrai „Orlan DMA“ („Орлан-ДМА“). Specialus šliuzo skyrius baigėsi išėjimo į atvirąją kosminę erdvę liuku, kurio skersmuo 1 m.

Lygiagrečiai išilginei modulio ašiai viename kūgio formos modulio gale buvo sumontuotas aktyvusis susijungimo įrenginys ССВП-А. Šalia jo pritvirtintas modulių automatinio perjungimo sistemos manipuliatorius. Ant prietaisų-krovinių skyriaus išorinio paviršiaus buvo išdėstyti modulio variklių sistemos blokai: du skrydžio orbitos korekcijos ir suartėjimo su orbitinio komplekso „Mir“ baziniu bloku variklių blokai (trauka 417 kgs) ir keturi mažos traukos variklių blokai. Į kiekvieną iš šių keturių blokų įėjo po penkis modulio priartėjimo prie orbitinio komplekso bazinio bloko ir stabilizacijos variklius (trauka 40 kgs) ir po keturis tikslios stabilizacijos variklius (trauka 1,3 kgs). Visų modulio „Kvant-2″ variklių kuras – nesimetrinis dimetilgidrazinas (degalai) ir azoto tetraoksidas (oksidatorius). Kuras buvo patalpintas aštuoniuose cilindro formos bakuose. Bakai sumontuoti prietaisų-krovinių skyriaus išorėje po šiluminio rėžimo aprūpinimo sistemos radiatoriais. Be to ant prietisų-krovinių skyriaus išorės buvo pritvirtinta: balionai su heliu, saulės baterijų orientacijos davikliai, judėjimo (skriejimo) valdymo sistemos saulės ir infraraudonųjų spindulių davikliai ir kiti prietaisai, naudojami modulio judėjimo (skriejimo) valdymui. Ant prietaisų-krovinių skyriaus išorės buvo pritvirtintos antenos šių sistemų: komandų radijo linijos, telemetrinės kontrolės, komandų – matavimo sistemos „Kub-kontur“ („Куб-контур“) ir radiotechninės susijungimų sistemos „Kurs“ („Курс“).

Prietaisų-mokslinio skyriaus išorėje buvo sumontuoti šeši girodinai, du vandens atsargų bakai, kurių bendra talpa 300 litrų, dvi reguliuojamosios saulės elementų baterijos, kurių plotas 53,2 kvadratinio metro ir galia 6,9 KWt. Ant specialaus šliuzo skyriaus išorinio paviršiaus išdėstyti suspausto oro rutuliai balionai, skirti išėjimo į atvirąją kosminę erdvę sistemai, optinis žvaigždžių daviklis, aikštelė tvirtinti eksponuojamiems atvirame kosmose įrenginiams. Be to ant specialaus šliuzo skyriaus išorinio paviršiaus buvo pritvirtinta automatinė girostabilizuojanti platforma АСП-Г-М.Ant jos sumontuotas video spektrinis kompleksas, sudarytas iš juodai baltos ir spalvotos televizijos kamerų, infraraudonųjų spindulių spektrometro ИТС-7Д, rentgeninio spinduliavimo analizatoriaus АРИЗ, daugelio kanalų spektrometro МКС-М2. Šio video spektrinio komplekso darbas galėjo būti valdomas trimis rėžimais: operatoriaus iš skrydžio valdymo centro specialiai paruoštos darbo vietos, kosmonauto iš modulio, o taip pat automatiškai pagal sudarytą programą.

Iš išorės modulis buvo apsuptas ekrano-vakuuminės šiluminės izoliacijos

orb_mir_kvant2

1. aktyvus sisijungimo įrenginys;
2. prietaisų – krovinių skyrius;
3. higienos sekcija su dušo kabina;
4. skrydžio orbitos korekcijos ir suartėjimo su kosminės stoties baziniu bloku variklių blokas;
5. judėjimo valdymo pagal Saulę sistemos prietaisai;
6. kuro bakas;
7. vandeniu aprūpinimo sistemos blokas;
8. sistemos „Kub – Kontur“ („Куб – Контур“) antenos;
9. sistemos „Kurs“ antenos;
10. girodinai;
11. mokslinių prietaisų skyrius;
12. vandens laikymo bakai;
13. pagrindinės Saulės baterijos;
14. suspausto oro rutulio formos balionai, skirti pripildyti oro modulio šliuzinę kamerą kosmonautams sugrįžus iš atvirojo kosmoso;
15. optinis orientacijos pagal žvaigždes prietaisas;
16. išėjimo į atvirąją kosminę erdvę skyrius;
17. išėjimo liukas;
18. įrenginys, skirtas kosmonautui išeiti į atvirąjį kosmosą;
19. nedidelės traukos variklių blokai;
20. automatinė girostabilizuojanti platforma АСП-Г-М;
21. girodinai;
22. pagrindinių Saulės baterijų plokštės jungtis;
23. sistemos „Kub – Kontur“ antenos;
24. balionai su heliu;
25. pagrindinės Saulės baterijos;
26. judėjimo valdymo sistemos infraraudonosios vertikalės prietaisai;
27. skrydžio orbitos korekcijos ir susijungimo variklių blokas;
28. nedidelės traukos variklių blokas;
29. sistemos „Kurs“ antenos.

1989 mir kvant kvant2 1989 kvant 2

Šaltinis: www.astronautika.lt (publikuota gavus autorių sutikimą).

Viršelio nuotrauka paimta iš http://upload.wikimedia.org

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *