Pages Menu
Categories Menu

Paskelbta - 2015-04-13 | 3 komentarai

Kinijos kosmoso programa

Kinijos kosmoso programa

Jūsų dėmesiui labai įdomus Mariaus Vrubliausko straipsnis apie „Kinijos kosmoso programą“…

Kinijos kosmoso programos pradžia yra laikomas XX a. vidurys kai Kinijos Liaudies Respublika pradėjo balistinių raketų programą prieš JAV ir SSRS grėsmę. Tačiau tik 2003 Yang Liwei tapo pirmuoju kinu išsiųstu į kosmosą. Ši misija buvo pavadinta Shenzhou 5 ir po jos Kinija tapo trečiąja šalimi nepriklausomai išsiuntusia žmogų į kosmosą.

s_c29_RTR33P6R

2003 m., Yang Liwei tapo pirmuoju kinu išsiųstu į kosmosą

Šiandien Kinija kosmosui skiria daugiau dėmesio nei užterštumo ir smogo miestuose problemoms. Kinų mokslininkai svarsto apie saulės energijos jėgainės statybą, kuri būtų 36 000 kilometrų aukštyje virš žemės. Jeigu tai būtų realizuota, tai ši jėgainė savo mastu pranoktų Apollo projektą ir dabartinę Kosminę stotį.

Wang Xiji, 93 metų akademikas ir Tarptautinės Astronautikos Akademijos narys, kuris skyrė daugiau nei pusę amžiaus kosmoso technologijų tyrimams ir plėtrai, stipriai palaiko šį Kinijos istorinės kelionės į kosmosą projektą. Anot Wang, ši jėgainė būtų milžiniška – iš viso siektų 5 – 6 kvadratinius kilometrus. Tai prilygsta dvylikai Tiananmenio aikščių Pekine ir gal būt netgi būtų matoma plika akimi. Tačiau kodėl gi reikia statyti jėgainę kosmose? Wang teigia, jog elektros energijos kiekis išgaunamas jėgainėse ant žemės smarkiai priklauso nuo oro sąlygų, dienos ir nakties ilgio. Tuo tarpu kosminė jėgainė galėtų energiją išgauti nepriklausomai nuo nieko ir be sustojimo, 99 procentus laiko. Kinijos Inžinerijos Akademijos narys Duan Baoyan teigia, jog sėkmingai įgyvendintas projektas galėtų išspręsti energijos krizę Žemėje ir pakeisti iškastinį kurą. Taip pat Wang pabrėžia strateginę šio projekto svarbą: „Pirmasis turintis šias technologijas galėtų okupuoti ateities energijos rinką. Ši saulės energijos jėgainė būtų naujas atskirties taškas kosmoso resursų naudojime ir jo dėka vyktų didelis technologinis progresas energijos, elektros bei aviacijos srityse.“ Tačiau numanoma, jog ši jėgainė komerciškai naudojama galėtų būti tik 2050 metais.

20110306_ChinaSpace

Pirmasis turintis šias technologijas galėtų okupuoti ateities energijos rinką

Žinoma, šio projekto įgyvendinimui kyla daug kliūčių. Pilnai panaudojama jėgainė svertų daugiau nei 10 000 tonų, tačiau šiandien tik nedaugelis raketų gali iškelti daugiau nei 100 tonų sveriantį krovinį į žemesnius atmosferos sluoksnius. „Mums reikia pigios didelį svorį galinčios pakelti priemonės“ sako Wang. „Taip pat mums reikia sukurti plonas ir lengvas saulės energijos plokštes, kurių kvadratinio metro svoris turėtų būti mažesnis nei 200 gramų“. Nepaisant panašių kliūčių Wang mano, jog Kinija yra pajėgi pastatyti tokio masto jėgainę.

Galbūt taip atrodys kinų

Galbūt taip atrodys kinų kosminė jėgainė?

Kinijos kosmoso technologijų akademijos viceprezidentas Li Ming teingia, jog 2020 metais Kinija pastatys kosminę stotį, kurios dėka bus galima sparčiau vystyti saulės energijos panaudojimo technologijas. Jis teigia, jog Kinija taip pat turėtų netrukus sukurti sunkius krovinius pakeliančias raketas. Wang teigia: „Kai saulės energija taps pagrindiniu energijos šaltiniu Žemėje, nebereikės rūpintis smogo ar šiltnamio efekto problemomis. Bevielio energijos perdavimo technologijos bus didelis žingsnis į priekį. Pritaikius šias technologijas elektros kabeliai nebus reikalingi visame pasaulyje. Įsivaizduokite kaip tada atrodys mūsų pasaulis.“

china-space-station-docking

Kinijos planuojama statyti kosminė stotis

Autorius: Marius Vrubliauskas

3 Komentarai

  1. Skykit ka norite bet ta “kosmos invazija” vyksta leciau nei buvo manyta.

  2. Sveiki,
    Tekste Kinijos kosminė programa pateiktoje foto yra pirmoji Kinijos taikonaute Liu Yang. Yang Liwei iš ties pirmasis kinų taikonautas, tik nuotraukoje ne jis.

  3. Sakyti jog tai Kinijos kosminė programa – daugiau nei juokas. Kinija jau turi orbitinę stotį, veikiančią.

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *