Pages Menu
Categories Menu

Paskelbta - 2015-11-22 | 0 komentarų

Ekskavatorius

Ekskavatorius

Šį kartą pakalbėkime apie kiek rimtesnes mašinas – ekskavatorius. O kas yra ekskavatorius? Pasirodo, kad tai sunkioji savaeigė mašina birioms medžiagoms, dažniausiai uolienoms kasti ir perkelti. Ekskavatoriaus idėją ar koncepciją  pasiūlė ne kas kitas, o Leonardas da Vinčis.

Paprastai ekskavatoriai būna vieno kaušo arba daugelio mažų kaušų. Jie skiriasi pagal savo veikimo principą, pavyzdžiui, vienakaušiai ekskavatoriai veikia cikliškai, o daugiakaušiai dirba nenutrūkstamai.

Reikia paminėti, kad vienakaušis ekskavatorius pirmą kartą buvo užpatentuotas 1834 m. JAV, o daugiakaušis 1860 m. Prancūzijoje.

Ekskavatoriams dažniausiai montuojama ratinė arba vikšrinė važiuoklė, rečiau – bėginė, o kartais net ir pontoninė.

Gilinantis išsamiau, neužmirškime, kad vienakaušiai ekskavatoriai skirstomi į:

  • universaliuosius;
  • specialiuosius.

Universalieji ekskavatoriai labiausiai pastebimi, nes daugiausia naudojami statybose. Jie turi lynų sistemą ir kelis keičiamus darbinius padargus, o iškastą medžiagą perneša visu strėlės ilgio spinduliu. Su keičiamais padargais universalieji ekskavatoriai gali dirbti kaip plūgas, krautuvas, plūktuvas, purentuvas, tranšėjų užpiltuvas ir t.t…

Specialieji ekskavatoriai dažniausiai naudojami statybos ar kasybos darbams bei įprastai turi vieną tiems darbams skirtą padargą. Daugiakaušiai ekskavatoriai gruntą ardo kaušais, pritvirtintais prie rotoriaus arba grandinės ir judančiais uždara trajektorija, grandikliais arba freza, kurių judėjimo kryptis sutampa su ekskavatoriaus judėjimo kryptimi arba yra jai statmena.

Daugiakaušiai ekskavatoriai labiausiai naudojami didelės apimties hidrotechnikos ir atvirosios naudingųjų iškasenų gavybos darbuose, kasti tranšėjoms inžinerinėms komunikacijoms, krauti biriosioms medžiagoms sandėliuose ir t.t…

Vienas didžiausias pasaulyje ekskavatorius Big Muskie buvo naudojamas kasti anglis Ohajo valstijoje nuo 1969 iki 1999 m.

Big Muskie 1999 m. vasarį

Big Muskie 1999 m. vasarį Šaltinis: https://lt.wikipedia.org/wiki/Big_Muskie#/media/File:Big_Muskie_-_Side_View.jpg

Ekskavatoriaus masė siekia 13 000 tonų. Ekskavatoriaus išmatavimai:

  • Aukštis – 67,8 m;
  • Plotis – 46,2 m;
  • Ilgis – 148,6 m.

Kaušo tūris siekė 168 m³, o jame laisvai galėjo tilpti du autobusai. Ekskavatorių statė dvejus metus. Darbų sąnaudos siekė 200 000 žmogaus darbo valandų. 1969 m. jo kaina buvo 25 mln. JAV dolerių.

Ekskavatorius buvo varomas elektros energija, kuri buvo tiekiama kabeliais. Įtampa siekė 13 800 voltų. Kabeliai buvo perkeliami specialiomis transporto priemonėmis. Varomąją jėgą sukūrė variklis-generatorius, kuris kintamą srovę keitė pastovia, priverčiančia dirbti visus ekskavatoriaus mechanizmus. Ekskavatoriaus galia buvo lygi galiai, kurią sunaudoja 27 500 namų.

Ekskavatorius judėjo naudodamas žingsniavimo mechanizmą, kurį varė hidraulinė sistema.

Ekskavatorius buvo naudojamas 30 metų, nuo 1969 iki 1999 m. Ekipažo pamainą sudarė 5 žmonės.

Per visą darbo laikotarpį buvo iškasta daugiau nei 465 mln. m³ paviršinio grunto, kurio kiekis daugiau nei du kartus viršijo žemės darbų kiekį statant Panamos kanalą. Iš viso buvo išgauta daugiau nei 20 mln. t anglies.

Big Muskie buvo demontuotas 1999 m, nors ir buvo iniciatyvų jį išsaugoti kaip muziejų. Ekskavatoriaus kaušas buvo nugabentas į kalnakasybos muziejų „Miners Memorial Park“, kuris įsikūręs Morgane, Ohajuje.

Big Muskie darbo vietoje, po rekultivacijos, buvo atidarytas The Wilds laukinės gamtos parkas, kuriame apgyvendinta daugybė Šiaurės Amerikos, Afrikos ir Azijos gyvūnų rūšių.

Nuotraukos šaltinis: https://lt.wikipedia.org

Straipsnio šaltinis: https://lt.wikipedia.org ir https://lt.wikipedia.org

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *